Aktualitet

Komiteti i Ekspertëve: S’ka ndryshim masash për situatën e COVID në vend


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:24 - 22/09/21 |
Opi Nion

Komiteti i Ekspertëve njoftoi sot se nuk do të ketë ndryshim masash për 2 javët në vazhdim.

Gjatë konferencës për mediat u bë me dije se nuk ndryshon as ora policore dhe as kufizimet apo përdorimi i maskave në ambientet e mbyllura.

“Nga prezantimet që u pa, situata mbetet relativisht e qëndrueshme. komiteti mendon që të mos ketë ndryshim të masave. Edhe për 2 javë ora policore do të mbetet ajo që kemi rekomanduar. Do të ketë përdorim të masave aty ku kemi rekomanduar,. në qendrat tregtare etj.

S’do të ketë grumbullimi i njerëzve më shumë se 50 veta, por në aktivitetet sportive do të realizohen në kapacitete jo më shumë se 30% të këtyre ambienteve. Do të vazhdojë njësoj rregulli i hyrjes së qytetarëve të huaj dhe shqiptarë, do të kërkohet prova e vaksinimit”, tha Rakacolli./Opinion.al

Pas