Sport

DOSSIER/ A është De Biasi trajneri më i mirë i të gjitha kohërave?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:13 - 03/09/15 |
b.f

Ishte 19 dhjetor 2011 kur Presidenti i Federates Shqiptare te Futbollit  Armando Duka prezantoi per here te pare ne nje conference per shtyp trajnerin Giani De Biasi si selektorin e ri te Kombetares Shqipatre te Futbollit I cili pasonte ne kete detyre…

Me kembe ne toke  ashtu sikur do te rezultonte edhe me tej De Biasi u kerkoi shqptareve te kene durim per rezultatet.

Puna e tij e pare ne krye te Kombetares nisi me afrimin e elementeve te rinj.  Ndeshja e pare e De Biasit ne drejtimin e stolit te Shqiperise ishte ajo miqesore me Gjeorgjine me 22 shkurt 2012, ku afrimi i talenteve si sulmusi Edgar Cani premtonin per nje epoke te re ne Kombetaren e Shqiperise.

Kjo do te ishte humbja e pare e De Biasit ne krye te Kuq e Zinjve, por nuk ka asgje per tu shqetesuar.

Fitorja e pare megjithse ne miqesore vjen kunder Katarit modest ne fushen e Madridit ne Spanje

Me pas mundin po ne miqesore Iranin ne fushen neutral te Stambollit

Perballja e vertete per De Biasin nis me eliminatoret per Kampionatin Boteror Brazil 2014

7 shtator 2012

Shqiperia mund Qipron ne Qemal Stafa me rezultatin 3-1

Shenojne Armando Sadiku dhe Edgar Cani dy bastet e fituara te sulmit te ri te Shqiperise por edhe nje prurje si snajperisti Alban Meha…

Ne ndeshjen e radhes Shqiperia luan me Zvicren, dukshem me superiore ne fushe. Por nuk ka vend per deshperim pasi loja e ekipit te De Biasit ka nisur te binde. Shqiperia nuk eshte me ekipi qe thjesht struket ne mbrojtje, por di edhe te sulmoje

Ajo qe te gjithe nuk e prisnin pas lojerave te mira  te treguara ne fushe ishte ndeshja me Islanden ne Qemal Stafa. Nje nate e erret ashtu si shiu I papushueshem qe perfundoi me fitoren e islandezeve 2-1 dhe fatin qe nuk ishte me shqiptaret.

Por buzeqeshja nuk do vononte. Kater dite pas disfates me islandezet Shqiperia mund ne Qemal Stafa Sllovenine. Shenon serish nje prurje e Di Biasit si Odise Roshi. 1-0 dhe Shqiperia shpreson per boterorin e Brazilit.

Dy miqesore, nje barazim me Kamerunin dhe nje humbje me Gjeorgjine ne Tirane per te mberritur ten je ndeshje monumentale.

22 mars 2013

Norvegji- Shqiperi. Luhet ne Oslo. Ndeshja e katert per ne rrugen drejt Brazil 2014. Minuta e 66-te. Hamdi Salihi nxjerr nga repertori nje gol qe do te mbetet gjate ne kujtesen e gjithkujt

9 pike ne 5 ndeshje dhe gjithkush ka te drejte te enderroje,

Brazili duket me afer se kurre. Shqiptaret ia nisin nga llogarite. Nje feste e parakohshme qe gjithmone na ka demtuar

7 qershor 2013

Shqiperia prêt Norvegjine ne ndeshjen e 6 ne grup. Nje ndeshje shume e mire per Kombetaren por ku ne fund nuk u harrua zakoni I vjeter i pesimit gol.

Kater ndeshjet e fundit eliminatore ishin nje ferr I vertete per Shqiperine e pamesuar me takimin me historine.

Humbje me Sllovenine ne Ljubjane

Humbje me Islanden ne Rejkjavik

Humbje me Zvicren ne Tirane

Endrra per tu kualifikur ne nje kompeticion madhor duhet te prese.

Ajo qe kenaq eshte loja. De Biazi me ardhjne e tij ka bere nje reforme te madhe ne skuader. Lamtumira e Altin Lales Ervin Skeles me tej edhe e Bogdanit eshte mbushur mjaft mire nga lojtare si Meha, Lenjani, Abrashi, Mavraj,  Berisha dhe shume emra te tjere qe njihen si prurjet e epokes De Biasi.

Me kete partiture do te nisin edhe ndeshjet kualifikuese  per Euro 2016 qe do te zhvillohet ne France. Nje grup I hekurt me Portugaline, Danimarken, Serbine dhe Armenine ku bukmejkersat e kuotojne shqiperine sit e katerten ne grup para Armenise.

7 shtator 2014

Shqiperia luan ndeshjen e pare kualifikuese perballe Portugalise ne token e kesaj te fundit ne Aveirio.

Cfare starti. Duhej nje Bekim Balaj me magjine e tij qe te trondiste Portugaline e madhe ne futboll.

De Biasi nuk ekzaltohet. Kete gje u kerkon edhe lojtareve

1 tetor 2014

Shqiperia prêt ne fushen e saj Danimarken. Kerkohet vazhdueshmeri ne loje dhe kuqezinjte nuk zhgenjejne. Emir Lenjani jep spektakel me golin e tij por De Biasi i njeh limitet e skuadres dhe mposht euforine. Fundi I takimit I jep te drejte. Shqiptaret kane ende nje semundje per te kuruar, pesimin e golit ne minutat e fundit.

Kater pike ne dy ndeshje. Superstart I kuqezinjve te De Biazit. Tri dite pas ndeshjes me Danimarken, Shqiperia udheton ne Beograd ne perballjen me Serbine. Nje ndeshje ku serbet  kaluan cdo kufi urrejtje. Nje dron me flamurin e Shqiperise se Madhe me ne krah dy figure si Ismail Qemali dhe Isa Boletini me mbishkrimin Autoktonus ka bere qe te shpertheje I gjithe zemerimi I tifozeve ne stadium, nje pjese e te cileve zbresin ne fushe dhe godasin lojtaret e Shqiperise. Nje ndeshje ku nuk ka me futboll e cil nderpritet per te vazhduar ne nje kalvar te gjate ne dyert e gjykatave sportive.

Vendimi i pare vjen nga komisioni disiplinor ne UEFA.

Vendim I pabesueshem per shqiptaret te cilet edhe pse dolen te demtuar dhe te fyer nga perballja me serbet u ndeshkuan nga displinori I UEFA-s me humbje te ndeshjes ne tavoline me rezultatin 3-0.

Te njejtin vendim te cilin le edhe Komisioni i Apelit ne UEFA. Por qe nuk I dekurajon shqiptaret te cilet I drejtohen CAS-it ne Lozane, gjykate e pavarur nga UEFA.

Nderkohe qe lufta  per drejtesi vazhdon  kombetarja e Shqiperise nuk resht se surprizuari.

14 nentor 2014

Ne Rene te Frances gjelat luajne ne miqesore perballe shqiponjave kuq e zi.

Minuta e 40-te e pjeses se pare dhe Shqiperia nuk eshte me hirushe.

Gjithsesi goli I barazimit I Griezman ne miniuten e 71-te nuk ia prish aspak bukurine ndeshjes se luajtuar nga shqiptaret e De Biasit.

Kater dite me pas Shqiperia luan per here te pare nje ndeshje futbolli me kombetaren e Italise, Ne Genova eshte sikur te luajne ne Tirane. Me qindra shqiptare kane mbushur stadiumin. Nje tjeter loje shume premtuese. Nje ndeshje e humbur ne minutat ku komentatorit Italian I te Rai Uno I mbetet tia dedikoje fitoren vetem histories me te lavdishme qe ka Italia.

Me 29 mars 2014 te gjithe syte i kthyen nga Elbasan Arena. Ne nje ndeshje e cila duhej fituar medoemos. Shqiperia perballe Armenise. Kater pike qe duheshin bere shtate per te vazhduar endrren. Nderkohe qe gjykata e Lozanes shtyn vendimin final per ndeshjen me Serbine, Shqiperia duhet te vazhdoje te beje sa me mire punen e saj. Nje ndeshje dritheruese qe ne fund fale vetem gezim. Nga nje tjeter zbulim I mister De Biasit, qe quhet Shkelzen Gashi dhe qe luan me Bazelin ne Zvicer.

Elbasan Arena vazhdon te mbetet stadium me fat I kuq e zinjve. Francezet vijne te marrin hak por n je perle e Ergys Kacaj ng goditja e denimit eshte mjaftueshem qe Shqiperia ne futboll te mos jete me nje ze I paperfillshem.

Nje ndeshje ku De Biasi drejton per here te pare kombetaren si shtetas shqiptar pas paisjes me pasaporte te Republikes se Shqiperise.

Por dita me e gezuar per te gjithe shqiptaret tifoze te Kombetares eshte data 10 korrik 2015, ku KAS pas shume shtyrjeve vendos ti jape Shqiperise fitoren ne tavoline ndj Serbise me rezulttin 3-0. Cka e renditi Shqiperine ne vendin e trete me 10 pike te barabarta me Danimarken ne grupin eliminator per kualifikueset France 2016.

Por edhe me nje tjeter sukses vendin e 22-te ne renditjen boterore te kombetareve qe perkon me nje renditje historike per nje kombetare qe dy dekada me pare ndodhej ne vendet modeste te kesaj renditje.

Gjithcka ne ate qe tani mund ta quajme epoka De Biasi.

30 ndeshje te lujtuara.

16 miqesore nga te cilat 7 i ka fituar, 4 i ka barazuar dhe 5 i ka humbur.

14 ndeshje zyrtare te luajtuara. 6 fitore, 3 barazime, 5 humbje.

Si dhe 7 rezultate historike. Me ekipe si Norvegjia, Portugalia, Franca dhe Danimarka.

Ky eshte De Biasi qe flet me shifra. Trajneri qe na ka lene nje takim me endrren, por qe tani na takon te gjitheve ta bejme realitet per here te pare ne historine e nje kombetareje te vogel qe po perpiqet te behet e madhe.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas