Aktualitet

KLSH: hetim parlamentar për vjedhjet e CEZ


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:34 - 02/11/15 |
b.f

Çështja CEZ është rikthyer sërish në vëmendje. Sot, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kërkuar sërish që Parlamenti të të ngrejë një komision të posaçëm për të hetuar administrimin e CEZ gjatë kohës që ishte nën pronësi të çekëve. Sipas kreut të KLSH në seancën e Komisionit të Ekonomisë, marrëveshja me CEZ i kushtoi shtetit 479 milionë euro dëm. “Kërkojmë ngritjen e një komisioni ad hoc të pavarur, me ekspertë dhe teknikë që do të vlerësonin me detaje dëmin nën drejtimin e çekëve dhe do përcaktonin mundësinë për një rimëkëmbje të operatorit të shpërndarjes duke përcaktuar përgjegjësitë institucionale dhe individuale që çuan në këtë situatë” , bëri të ditur Leskaj.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas