Aktualitet

KLP njofton kandidaturën e parë për drejtues të SPAK


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:17 - 10/12/19 |
Al Do

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka konfirmuar kandidaturën e parë për drejtues të SPAK-ut.

Bëhet djalë për Prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme Arben Kraja. Ai ka kaluar procesin e vetting-ut në dhjetor të vitit 2018.

Sipas KLP-së, kërkesa është shoqëruar me vizionin për ndërtimin e Prokurorisë së Posaçme si institucion funksional dhe efektiv.

Prokuroria e Posaçme (SPAK) i kryen funksionet e saj në mënyrë të pavarur, nëpërmjet prokurorëve të posaçëm, të cilët emërohen nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë. /Opinion.al

Pas