Kryesore

“KLGJ dhe KLP kanë kapërcyer shumë pengesa”, Kim:SHBA i mbështet fuqimisht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:32 - 23/06/21 |
Opi Nion

Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim është shprehur ditën e sotme se Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë kanë kapërcyer shumë pengesa.

Nëpërmjet një statusi në llogarinë e saj zyrtare në “Twitter”, Kim shkruan se SHBA mbështet përpjekjet e këtyre dy institucioneve për të ndërmarrë veprime të fuqishme, por të domosdoshme. Ndërkaq sipas ambasadores, reforma në drejtësi duhet të jetë sa më e vërtetë për të gjithë qytetarët shqiptarë.

“Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë kanë kapërcyer shumë pengesa deri më tani. Amerika mbështet fuqimisht përpjekjet e tyre për të ndërmarrë veprime të vështira por të domosdoshme, për të zbatuar standardet dhe për të vazhduar të bëjnë përmirësime në mënyrë që reforma në drejtësi të bëhet gjithnjë e më e vërtetë për të gjithë shqiptarët”, shkruan Kim.

Më herë gjatë ditës,  Yuri Kim ka dhënë mesazhe të forta dhe të drejtpërdrejta për ata që punojnë në institucionet e reja të drejtësisë në Shqipëri./Opinion.al

Pas