Aktualitet

Kinezët do ndërtojnë autostradën adriatiko-joniane, nis në 2016


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 07:00 - 01/12/15 |
b.f

TIRANË- Kinezet e China Pacific Construction lajmërojnë financimin brenda 2016 të korridorit të kaltër apo autostrada adriatiko joniane qe pershkon te gjitha vendet qe lagen nga keto 2 dete. Vetë kompania thotë se ka nënshkruar  një marrëveshje me vlerë 1,72 miliardë dollarë për ndërtimin e një autostrade midis Malit të Zi dhe Shqipërisë.

Ndërtimi i këtij segmenti të korridorit të kaltër parashikohet të jetë  280 kilometra dhe pritet te nisë në pjesën e dytë të vitit 2016 dhe do të përfundojë në vitin 2018.

KOMENTO (8)

Shkruaj nje koment

  1. Nga kufiri me Bosnen,Shkoder,dhe lidhet me autostraden e Durrsit,sepse pjesen e vet Kroacia pothuajse e ka mbaruar.

  2. O degjenerate po me cfare veglash do ta bejme ne apo ne njeren dore kazmen e ne doren tjeter lopaten? Kina ka super mjete dhe super autoatrada. O cope mishi me dy sy qe bene si i zgjuar nga katundi qe jeton.

  3. Nuk besoj se kjo autostrade do shkoje aq lart sa eshte ne kete harte. Mendoj se do ta bashkojne me autostraden ekzsituese qe nise ne Rijeka dhe vjen deri gati ne Dubrovnik. Deri pertej Dubrovnikut duhet te ndertohet.

Pas