-Kulturë

Kinemaja italiane në zi, ndahet nga jeta regjisori Franco Zeffirelli


               Publikuar në : 19:47 - 15/06/19 |
geliano fataj

Regjisori italian, Franco Zeffirelli është ndarë nga jeta në moshën 96 vjeçare. I lindur në Firence, ai ka punuar me yje përfshirë edhe Elisabeth Taylor apo damën Judi Dench.

Media italiane shkruan se Zeffirelli vdiq pas një sëmundjeje të gjatë, që ishte përkeqësuar muajt e fundit.

I nominuar dy herë për çmimin “Oscar”, Zeffirelli ka shërbyer edhe në senatin italian për dy mandate si anëtar i partisë Forza Italia të Silvio Berluskonit.

Ai është ndoshta më i njohur për shumëkënd si regjisor i adoptimit të Romeo dhe Xhulietës, në 1968, me Leonard Whiting dhe Olivia Hussey.

Filmi i parë i Zefirelit ishte po ashtu një adaptim i Shekspirit, “Zbutja e Kryeneçes”./ Opinion.al

Pas