Bota

Kina po monitoron një virus të ri, me origjinë nga minjtëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:51 - 10/08/22 |
Opi Nion

Zyrtarët shëndetësorë në Kinë po monitorojnë përhapjen e një virusi të ri që është gjetur në dhjetëra njerëz.

Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) në Tajvan të dielën raportuan se po monitoronin zhvillimet e reja të një sëmundjeje të njohur si Langya henipavirus (LayV), e cila u zbulua për herë të parë në fund të 2018.

Deri më tani, 35 individë në Kinë kanë rezultuar pozitivë në javët e fundit, raportoi media kineze Focus Taiëan.

Rastet janë raportuar nga provincat e Shandong dhe Henan, të cilat ndodhen në Kinën verilindore. CDC u zotua se do të fillojë zhvillimin e procedurave për gjurmimin e virusit Langya dhe renditjen e gjenomit të tij, rezultate që priten të jenë gati brenda një jave.

Asnjë nga 35 pacientët pozitivë nuk ka pasur kontakt të ngushtë me njëri-tjetrin ose nuk është gjetur të ketë një pikë të përbashkët ekspozimi, duke sugjeruar se përhapja e virusit ka qenë sporadike tek njerëzit.

Sipas një grupi shkencëtarësh nga Kina dhe Singapori, të cilët botuan një artikull në “New England Journal of Medicine”, përgjegjës për infeksionin është një henipavirus (i quajtur Langya henipavirus, shkurtuar si LayV) që lidhet me disa raste febrile. Njerëzit e infektuar kanë simptoma si ethe, lodhje, kollë, anoreksi, dhimbje muskujsh dhe të vjella.

Informacioni për sëmundjen është aq i hershëm sa është gjithashtu e paqartë nëse virusi mund të transferohet nga personi në person, megjithëse raportet e mëparshme tregojnë për një mundësi të tillë.

Për sa i përket origjinës, hetimi i kafshëve që ranë në kontakt me pacientët, tregoi një prani të lartë të virusit të brejtësve, të cilët mund të jenë një rezervuar natyror i infeksionit.

Pas