Bota

Kina nuk dënon pushtimin rus të Ukrainës: SHBA po i hedh benzinë zjarritBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:45 - 24/02/22 |
Opi Nion

Kina ka refuzuar të dënojë sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës të enjten, duke iu bërë thirrje palëve për vetëpërmbajtje dhe duke akuzuar Shtetet e Bashkuara se po i hedh benzinë zjarrit.

Në një konferencë për mediat që vazhdoi për më shumë se 90 minuta, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Hua Chunying shmangu më shumë se 11 pyetje në lidhje me veprimet e Rusisë në Ukrainë. Ato përfshinin pyetje të përsëritura nëse Pekini do t’i konsideronte aktet e Rusisë një pushtim dhe nëse ato shkelnin integritetin territorial të Ukrainës.

Hua shtoi se Kina do të fillojë importimin e grurit rus, një veprim që mund të lehtësojë ndikimin e sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë.

“Çështja e Ukrainës ka një sfond historik shumë të ndërlikuar. Ajo ka evoluar në situatën aktuale për shkak të veprimit të përbashkët të faktorëve të ndryshëm … siguria duhet të jetë një çështje e bashkëpunimit të përbashkët dhe shqetësimet legjitime të sigurisë të të gjitha palëve duhet të të respektohen dhe të adresohen,”-tha Hua. Kina po “po ndjek nga afër situatën e fundit” dhe u bën thirrje palëve “të jenë të vetëpërmbajturpër të shmangur daljen e situatës jashtë kontrollit”, tha Hua në mënyrë të përsëritur.

Pas pyetjeve nga media të shumta nëse Kina i konsideronte lëvizjet e Rusisë një pushtim, Hua i pyeti gazetarët: “Pse jeni të fiksuar me këtë pyetje?

“Mund të pyesni palën amerikane. Ata vazhdojnë t’i hedhin benzinë zjarrit. Mund t’i pyesni nëse kanë ndonjë plan për të shuar zjarrin.”

Pas