Bota

Kina miraton përdorimin e vaksinës “Sinovac” tek moshat nga 3-17 vjeç


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:43 - 05/06/21 |
Opi Nion

Kina ka miratuar së fundmi përdorimin e vaksinës “Sinovac”, edhe te fëmijët, midis moshave 3 e 17-vjeç.

Lajmi është bërë i ditur nga CEO i kompanisë Yin Ëeidong, teksa kjo është një vaskinë e prodhuar në Kinë. Kompania e njohur e vaksinave kineze, aktualisht, e kishte miratuar vaksinën për përdorim, nga mosha mbi 18 vjeç.

Autritetet kanë njoftuar se kjo mase do të ndikojë në uljen e infektimeve dhe imunizimit e popullësisë.

Yin tregoi së është e vërtetë që të miturit paraqesin simptoma të lehta, por ata, janë potencial i transmetimit të virusit te moshat e treta, të cilat janë edhe më të rrezikuara./Opinion.al

Pas