Aktualitet

Kim: Nga e hëna 800 trupa amerikane mbërrijnë në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:07 - 25/04/21 |
el ida

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka njoftuar përmes një tuiti, mbërritjen në Shqipëri të 800 trupave amerikane, duke nisur nga dita e nesërme. Sikurse bën me dije Ambasadorja, këto trupa do të jenë pjesë e stërvitjes Defender 21, më e madhja në Ballkanin Perëndimor.

“Përditësim për Defender 21: Nga e hëna do të jenë më shumë se 800 trupa amerikane në Shqipëri dhe priten mijëra të tjerë, për stërvitjen më të madhe ushtarake në Ballkanin perëndimor. Ne jemi NATO”, shkruan Ambasadorja Amerikane.

Kujtojmë se kjo stërvitje kryhet në një moment kur vendi sapo del nga zgjdhjet e përgjithshme. Përgjatë gjithë procesit Ambasadorja Amerikane ka qenë tepër active, në thirrjet dhe takimet për zhvillimin e një procesi demokratik dhe me standarde./Opinion.al

 

Pas