Aktualitet

KESH jep të dhënat: Shkarkimet nga dy HEC-et nuk kanë impakt në…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:03 - 10/01/21 |
Doriana Çepunaj

Në dy hidrocentralet e mëdha mbi kaskadën e Drinit vazhdon prodhimi i energjisë elektrike pa ndërprerje, ndërkohë që reshjet e shiut vijojnë me intensitet të lartë. Korporata Energjetike Shqiptare vijon të monitorojë intensitetin e ujrave si dhe prurjet.

Përmes një njoftimi bëhet me dije se prodhimi vijon te jetë me kapacitet të plotë në HEC-in e Komanit dhe HEC-in e Vaut të Dejës.

Korporata Energjetike Shqiptare njofton gjithashtu se prurjet natyrore totale në kaskadë për momentin janë 1920 m3/s, ndërsa shkarkimet nga hidrocentrali i Vaut të Dejës dhe Komanit, nuk ndikojnë në zonat e nën Shkodrës.

Njoftimi:

PËRDITËSIM I SITUATËS

👉 Korporata Elektroenergjitike vijon orë pas ore të monitorojë nivelin e ujërave si dhe prurjet në kaskadën e lumit Drin.

✅ Situata mbetet në kontroll të plotë dhe niveli i liqeneve aktualisht (9:00) paraqitet si më poshtë:

Fierza 282.71 m

Koman 172.82m

Vau i Dejës 75.02 m

👉 Prodhimi vijon te jetë me kapacitet të plotë në HEC Koman dhe HEC Vau i Dejës. Prurjet natyrore totale në kaskadë për momentin janë 1920 m3/s.

👉 Shkarkimet nga vetëm njëra portë e HEC Vau i Dejës arrijnë në 700m3/s ndërsa në HEC Koman 200 m3/s. Kjo sasi shkarkimesh nuk ka impakt në nivelin e ujërave në kanalin e shkarkimit si dhe në zonat e nën Shkodrës.

 

Pas