Aktualitet

Kërkuan dalje nga regjimi“41 biss”,rrëzohet kërkesa e Shullazit dhe grupit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:31 - 26/05/21 |
Opi Nion

Gjykata e Lartë ka rrëzuar ditën e sotme pretendimet e Emiliano Shullazit dhe të pandehurve për t’u liruar nga qelitë e regjimit “41bis”.

Sipas News24 bëhet me dije se një kolegj prej tre anëtarësh i Gjykatës së Lartë nuk ka pranuar kundërshtimet e bëra nga të pandehurit ndaj vendimit të Apelit të Posaçëm për lënien e tyre në regjimin e sigurisë së rreptë.

Kujtojmë se Shullazi dhe grupi po vuajnë një dënim me 55 vite burg në total dhënë nga Gjykata për Krimet e Rënda për akuzat e “gjobëvënies” dhe “grupit të strukturuar kriminal”.

Ndërkohë çështja penale po shqyrtohet në Apel, por nuk ka ende një vendim të prerë. Ndërkohë që sjellin në vëmendje se afati 1-vjeçar që Shullazi duhet të qëndrojë në “41 biss” sipas vendimit të Ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj përfundon në gusht 2021. Nuk dihet nëse Gjonaj do të miratojë sërish një vendim të tillë./Opinion.al

Pas