Aktualitet

Kërkuan azil në Francë, riatdhesohen 25 shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:00 - 13/10/20 |
Opi Nion

25 shqiptarë që kishin kërkuar azil në Francë janë riatdhesuar. Autoritetet shqiptare shprehen se operacioni për riatdhesimin e qytetarëve shqiptarë është zhvilluar në kuadër të bashkëpunimit me autoritetet përkatëse të BE-së,

Policia e Shtetit apelon për të gjithë shtetasit shqiptarë që udhëtojnë për në vendet e BE-së, të respektojnë rregullat e lëvizjes në hapësirën Schengen dhe të mos kërkojnë azil, pasi shanset për ta fituar janë zero.

Ndërkohë, Policia Kufitare ka shtuar kontrollet në pikat e kalimit kufitar, për dokumentacionin dhe plotësimin e kushteve për të udhëtuar në vendet e BE-së, si dhe ka forcuar kontrollet në kufirin e gjelbër.

Pas