Kronikë

Kërkohej nga drejtësia italiane, arrestohet një person në Durrës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:31 - 22/11/19 |
Opi Nion

Një person është arrestuar nga policia e Durrësit, pasi ishte shpallur në kërkim nga drejtësia Italiane. Mësohet se i arrestuari akuzohet për trafikim të lëndëve narkotike si dhe ishte pjesë e një grupi kriminal.

Më 17.07.2019 Gjykata Cagliarit në Itali ka dhënë ndaj shqiptarit masën e “arrestit me burg” për akuzën “Drogë, Kokainë, Organizatë kriminale”

Njoftimi i policisë 

Finalizohet operacioni “Ekstradimi”, zhvilluar nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në DVP Durrës në bashkëpunim me Interpol Tirana.

Kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, i kërkuari për trafikim të drogave të forta dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në D.V.P Durrës, pas informacioneve të marra në rrugë operative dhe një punë të mirëorganizuar, në kuadër të operacionit “Ekstradimi”, bënë të mundur kapjen dhe arrestimin me qëllim ekstradimi drejt Italisë të shtetasit S.J., banues në Durrës.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, pasi Gjykata e Cagliarit,Itali, me vendimin Nr.7855/17, datë 17.07.2019 ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprën penale “Drogë, Kokainë, Organizatë kriminale” parashikuar nga Kodit Penal Italian.

Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Romën po vijon veprimet për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë./ Opinion.al

Pas