Aktualitet

“Kemi 3 skenarë”, Rama: Nga e hëna nis furnizimi me vaksinën Pfizer


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:50 - 30/01/21 |
Semiljana Azizi

Nga Korça kryeministri Rama është shprehur se nga dita e hënë do të filloj furnizimi me vaksinën Pfizer në vend.

Sipas Ramës fillimisht furnizimi me vaksinë do të jetë në doza të vogla . Teksa ka shtuar gjithashtu se qeveria është drejtë finalizimit të kontratës  me AstraZeneca.

“Ne ia dolëm të dalim nga rrethimi i skemës që u lanë jashtë BE arritëm të kemi kontratë me Pfizer drejtpërdrejt pa pritur të vijnë vaksinat nga Covax dhe nuk dihet se kur do të fillojë. Kemi kontratë me Pfizer për 500 mijë dozat e rinovueshme do të duhej të kishin ardhur 10 mijë doza në fund të janarit. Për shkak se nuk as ne nuk bëjmë përjashtim nga e përgjithshmja dhe Pfizer bëri spostim në kohë nuk i patëm në kohë vaksinat, po kemi marrë konfirmimin që do të fillojë furnizimi nga Pfizeri ditën e hënë . Shpresoj të mos marrim njoftim tjetër por është konfirmim do fillojë me sasi më të vogël se e premtuara por sasitë do të rriten shpejt. Jemi afër dozës së dytë për ata qëë e kanë marrë dhe jemi pranë finalizimit të një kontrate me Astrazeneca. Kemi filluar kontakte paraprake për të zënë radhën”.

Ndërkaq, Rama thekson se janë gati 3 skenarë për vaksinimin e popullsisë. Sipas tij skenari i parë është 14 muaj, i dyti 18 dhe i treti 22-24 muaj, por që të gjithë vaksinuesit do të trajnohen.

“Plani është me 3 skenarë vaksinimi për 14 muaj do fillojë trajnimi për ta që do të vaksinojnë do informim dhe trajnim. Skenari tjetër 18 muaj dhe i treti 22 ose 24 muaj. Jam optimist që do jemi në rrugën e duhur edhe në këtë aspekt”./Opinion.al

Pas