Aktualitet

KE ndan 38 milionë euro për shëndetësinë në Ballkanin Perëndimor


               Publikuar në : 16:50 - 25/03/20 |
Opi Nion

Komisioni Evropian (KE) ka ndarë 38 milionë euro për të ndihmuar sektorët e shëndetësisë në vendet e Ballkanit Perëndimor, në kohën e pandemisë së sëmundjes COVID-19.

Lajmi është konfirmuar nga komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi. Përmes një postimi në Twitter, ai ka thënë se i ka informuar kryeministrat e të gjashtë vendeve të rajonit për këtë vendim.

Ne ndajmë 38 milionë euro për mbështetje të drejtpërdrejtë për sektorët e shëndetësisë dhe parashikojmë rishpërndarjen e mbi 373 milionë eurove për rimëkëmbjen sociale dhe ekonomike”, ka thënë Varhely në Twitter.

Ballkani Perëndimor, ashtu si edhe vendet e tjera të botës, po përballet me COVID-19.

Pas