Aktualitet

Kë do shpallë fitues koalicionin apo partinë? Meta: Mund të ketë surpriza


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:46 - 05/03/21 |
Opi Nion

Pas 25 prillit kë do të shpallë fitues koalicionin me më shumë mandate apo partinë me më shumë mandate?

Presidentit Ilir Meta ka zgjedhur të mos i përgjigjet kësaj pyetjeje gjatë një konference për mediat që ka mbajtur ditën e sotme. Meta ka thënë se duhet pritur rezultati, pasi mund të parashikohet surpriza.

“Mund të ketë çdo lloj surprize, të mos paragjykojmë rezultatet e zgjedhjeve, ka rëndësi që vota e çdo qytetari të jetë e barabartë dhe të informohen për figurat që bëjnë krim zgjedhor”, tha Meta.

Meta foli gjithashtu edhe për një listë të figurave që përfshihen në krimin zgjedhor, gjë që sipas tij janë të shumtë.

“Në këtë garë ka shumë koalicione dhe forca politike  kështu që qytetarët duhet të nisen drejt kutive të votimit dhe të zgjedhin se këto do të votojnë dhe kë do të ndëshkojnë, e rëndësishme është procesi të jetë transparent, vota e qytetarëve të jetë e barabartë, do informojmë edhe më tej për figurat që do të përfshihen në krimin zgjedhor, se janë shumë, do të bëjmë çdo gjë për të pasur zgjedhje plotësisht demokratike dhe të ndershme, e kuptojmë që ka një tension që është krijuar në mënyrë artificiale, shpresoj të refletkojnë të gjithë, qytetarët në mënyrën më të qetë dhe europiane të mos ndikohen nga asnjë lloj presioni, por të kenë besim se vota e tyre është fuqia e vetme në demokraci”, tha ai.

Në përgjigje të interesit të gazetarëve për ndryshimet që i janë bërë në 8 ligje, Meta e komentoi vetëm me një fjali, më tepër në formën e një paralajmërimi.

“Për çdo ligj që ka probleme kushtetuese do të ketë një përgjigje të qartë shteruese”, përfundoi kreu i shtetit./Opinion.al

Pas