-ARKIVA OPINION

KATOLICIZMI NE SHQIPERI!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:58 - 06/04/15 |
root

Të ftuar:

Preç Zogaj
Agron Gjekmarkaj
Persida Asllani
Aljula Jubani
Albert Nikolla

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=VjY5gKZQEvo” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (6)

Shkruaj nje koment

 1. kryesisht katoliket veriore jane ne kufi me armiqt tone shekullore dhe qene te paret qe luftuan kunder tyre kjo eshte nje nga arsyet kryesore qe u luftua me zjar e hekur nga tirania e kuqe tirani e drejtuar kryesisht nga shovinistet Serb armiqt te pa kursyer kundrejt shqiptareve dhe shqiptarizmes plus qe u perpoqen te sillnin diturine ne malet e ashpera te Shqiperise tone gjerat keto qe nuk peputheshin me barbaret e kuq shqiptare armiqet me monstruoze te kombit shqiptar

 2. Nuk e ke fjalen per ato katolik, por e ke fjalen per ata te tjeret…ça po thu mi?? Vihu dakord me vetveten njeher para se te flasesh per nje argument me te tjeret. Per llafe e per t’u kacavjerr mbas llafeve jeni te paret ju jo katolik apo se çfare jeni (qe edhe ju nuk e dini se nga vini). çka po thu?? Une isha e jam me se i qarte per ate qe shkruajta. Katoliket u bashkuan perkohesisht me resbomalazezet per te shporrur PUSHTUESIN turk, kurse MYSLYMANET luftuan se bashku me PUSHTUESIN turk…e mos me bej mu blabla sikur nuk merr vesh. Por ju te pabeset nxirrni ne pah nje fakt…dmth ate qe katoliket luftuan se bashku me serbomalazezet kundra turqve, por, ne zhvillimin e konfliktit, kur katoliket pan qe serbomalazezet kishin qellime pushtimi, atehere edhe katoliket luftuan kundra tyre…por, ky fakt nuk i intereson te pabeseve qe ta permendin sepse duke qen me qellime te keqija dhe cmirzinj, kerkojne qe te gjejne fajtor per fajet e veta. Ju te pabeset edhe po te lexoni, kuptoni ate qe doni.

 3. nuk e kam fjalen per ate perqindje katolikesh shqiptare qe kane kontribuar pafundesisht per te miren e shqiptarise por per pjesen tjeter qe ti ben sikur nuk kupton! Arvanitet kam degju thone qe per hir te kryqit jane sot greke e kalu grekeve,e njejta gje edhe me shqiptaret katolike te plav gucise sot more shoku grttiosk ,,ndiq dokumentare origjinale si rrethimi shkodres edhe hajde ketu flasim sa te duash

 4. O rona/roni si te quajne ty…
  si shkruan shqip ti, automatikisht do te thote qe nuk je shqiptar/e.
  Ateher: 10 000 katolik shqiptar u bashkuan me serbomalazes dhe luaftuan me shqiptaret myslyman apo kundra shqiptareve myslyman?? Jo per ndonje gje, por kur me shkruam “me”, une nenkuptoj perkrah….perndryshe rregullo dhe qartesohu per ate qe do te thuash, sepse nqs nuk je e/i qarte me vetveten nuk je me asnje.
  Por, duke ju njohur si te prapambetur nga te gjitha aspektet e jetes, un te parashtroj nje pyetje per t’i dhen pergjigje pyetjes tende te paqart: shqiptaret myslyman perkrah kujt luftuan nqs shqiptaret katolik luftuan perkrah serbomalazesve?? Natyrisht shqiptaret myslyman luftuan perkrah pushtuesit turk, ndryshe nga katoliket qe luftuan kundra pushtuesit. A e kupton diferencen tani?

 5. nje nga materialet eshte nje film origjinal se si 10.000 katolike shqiptare u bashkuan me malezezet dhe serbet dhe luftuan me shqiptaret muslimane per marrjen e shkodres nga mali i zi

 6. Me vjen keq, por asnje nga te ftuarit edhe pse katolik, nuk e njohin ashtu siç duhet çeshtjen katolike. Materiale ka sa te duash.

Pas