Bota

Kaos në aeroporte, çfarë po ndodh në BritaniBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:33 - 20/06/22 |
Opi Nion

Mbi 15 mijë pasagjerë janë përballur me një kaos të vërtetë në disa nga aeroportet më të rëndësishme në Mbretërinë e Bashkuar, pasi rreth 10 përqind e fluturimeve nga aeroporti Heathroë i Londrës u anuluan këtë të hënë për shkak të mungesës së stafit.

Rreth 90 fluturime janë prekur nga kjo situatë këtë të hënë vetëm në aeroportin Heathroë, ndërsa njerëzit mbushën ambientet e aeroportit duke u shtrirë në dysheme.

“Daily Mail” shkruan se shumë pasagjerë janë prekur nga kjo situatë edhe në aeroportet jashtë Mbretërisë së Bashkuar. Në aeroportin e Majorkës në Spanjë, dy gra thanë se qëndruan për 11 orë duke pritur pa ushqim dhe pa ujë, pasi fluturimi i tyre për në Mançester u anulua në minutën e fundit.

Kjo situatë vijon prej javësh në Britani, e nisur që prej pandemisë së koronavirusit kur kompanitë e fluturimit larguan punonjësit nga puna, ndërsa tani shumë prej tyre po tentojnë plotësimin e stafit, por po hasin në vështirësi për shkak të rritjes së ndjeshme të fluturimeve.

Pas