-Kulturë

Kanë/ Palma e artë shkon për “Triangle of sadness”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:48 - 28/05/22 |
Opi Nion

Palma e Artë e festivalit të 75-të në Kanë u fitua nga “Trekëndëshi i trishtimit” (Triangle of sadness ) i Ruben Ostlund.

Çmimi i jurisë fiton shkon për “Tetë malet” nga Charlotte Vandermeersch, Felix Van Groeningen dhe nga Eo nga Jerzy Skolimowski. Tetë malet, me Luca Marinelli dhe Alessandro Borghi, është bazuar në romanin me të njëjtin emër nga Paolo Cognetti dhe është xhiruar në Luginën e Aostës.

“Me “Tetë malet” kinemaja italiane është ende protagoniste”, komenton ministri i Kulturës, Dario Franceschini.

Çmimi për Interpretimin më të mirë femëror në Festivalin e 75-të të Filmit në Kanë u fitua nga aktorja iraniane Zar Amir Ebrahimi, ndërsa çmimi për aktorin më të mirë u fitua nga aktori korean Song Kang-Ho./Opinion.al

Pas