Aktualitet

Kandidatët/ PD zbardh detajet, çfarë ka ndodhur me Salianjin dhe Shehun


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:53 - 23/10/20 |
el ida

Partia Demokratike ka bërë publike vendimet e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve për zgjedhjet e 25 Prillit.
Përmes një njoftimi për mediat, PD bën me dije emrat e kandidatëve që janë konfirmuar për të qenë pjesë e listës si dhe emrat të cilëve u shtyhet aprovimi, ku mes të tjerëve gjenden dhe emrat e ish-deputetëve Ervin Salianji dhe Tritan Shehu.

“Ky vlerësim i Komisionit do t’i kalojë për shqyrtim dhe vendimmarrje Kryesisë së Partisë, së bashku me vlerësimin e kandidatëve për secilën Degë”, thuhet në njoftim.

Deklaratë e Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pranë PD, përmbylli dje procesin për vlerësimin e kandidatëve për përfaqësimin politik të PD në nivel qendror dhe lokal.

Sot Komisioni ka dorëzuar Raportin e vlerësimit të kandidatëve Kryetarit dhe Sekretarit të Përgjithshëm të PDSH, për ndjekjen e procedurave të mëtejshme sipas Statutit.

Nga Raporti i Komisionit rezulton se:

 1. A) Në total nga anëtarësia janë konfirmuar 498 kandidatë, të cilët janë certifikuar nga Komisioni se përmbushin kriteret statutore për përfaqësimin politik të PD.
 2. B) Nga 498 kandidatët e konfirmuar nga anëtarësia dhe që plotësojnë kriteret statutore për përfaqësim politik, Komisioni ka vlerësuar që 299 kandidatë nga listat e secilës Degë dhe 27 kandidatë të listës kombëtare (në total 326), ti propozohen organeve vendimmarrëse të Partisë për të qenë në listën finale të përfaqësimit të PD në zgjedhje.

Raporti i Komisionit do ti nënshtrohet diskutimit dhe vendimmarrjes së Kryesisë dhe Këshillit Kombëtar, sipas përcaktimeve të Statutit të PDSH dhe afateve ligjore për përcaktimin e kandidatëve në zgjedhje.

Për shkak të interesit të medias dhe opinionit publik, mbi vlerësimin e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve për kandidatët nga lista e veçantë kombëtare (anëtarët e Kryesisë dhe Grupit Parlamentar 2017), që janë konfirmuar nga antarësia e Partisë, vlerësimi që ka bërë Komisioni është si më poshtë:

 1. Kandidatët nga lista e veçantë kombëtare që vlerësohen nga Komisioni që të jenë pjesë e listës për përfaqësim politik, janë si më poshtë:
 2. AGRON SHEHAJ
 3. ALBANA VOKSHI
 4. ALDO BUMÇI
 5. ALFRED RUSHAJ
 6. ARBEN RISTANI
 7. BARDH SPAHIA
 8. BELIND KËLLIÇI
 9. ÇLIRIM GJATA
 10. DHURATA ÇUPI
 11. ENKELEJD ALIBEAJ
 12. ENNO BOZDO
 13. ERVIN MINAROLLI
 14. FATBARDH KADILLI
 15. FLAMUR NOKA
 16. FLORJON MIMA
 17. GENC POLLO
 18. GENT STRAZIMIRI
 19. GRIDA DUMA
 20. ISUF ÇELA
 21. INA ZHUPA
 22. IVI KASO
 23. JORIDA TABAKU
 24. KRESHNIK ÇOLLAKU
 25. LUÇIANO BOÇI
 26. OERD BYLYKBASHI
 27. ORJOLA PAMPURI
 28. TOMORR ALIZOTI

 

 1. Kandidatët nga lista e veçantë kombëtare që sipas vlerësimit të Komisionit kalojnë në listën e kandidatëve që u shtyhet aprovimi, janë si më poshtë:

 

 1. ANDON FRROKAJ
 2. ARBEN KASHAHU
 3. ENDRI HASA
 4. ERVIN SALIANJI
 5. FATBARDHA KADIU
 6. IZMIRA ULQINAKU
 7. LINDITA METALIAJ
 8. LORENC LUKA
 9. LUAN BACI
 10. NADIRE MEÇORAPAJ
 11. ROMEO GURAKUQI
 12. TRITAN SHEHU
 13. XHEMAL GJUNKSHI

 

Ky vlerësim i Komisionit do t’i kalojë për shqyrtim dhe vendimmarrje Kryesisë së Partisë, së bashku me vlerësimin e kandidatëve për secilën Degë.

Pas