-U tha në Opinion

Kanabis për qëllime mjekësore, e kontrollon dot policia?Përgjigjet Lleshaj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:02 - 12/05/20 |
Opi Nion

Pas deklaratave të Kryeministrit se  qeveria shqiptare është duke parë krijimin e një drafti për legalizimin e kultivimit të kanabisit për qëllime mjekësore, për herë të parë ka folur mbi këtë çështje edhe Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj.

I pyetur nga gazetari Spartak Koka  në “Opinion” lidhur me këtë propozim dhe angazhimin e ekspertëve të  Ministrisë së Brendshme në hartimin e këtij drafti, Lleshaj tha:

“Duke qenë se bëhet fjalë për një projekt mjekësor Ministria e Brendshme nuk është përfshirë ende në  këtë proces. Sepse ende jemi në një fazë të hershme të procesit, sigurisht do i merret mendimi sepse përveçse mjekësor, një projekt i tillë sigurisht  ka dhe elementë sigurie. Dhe vëtëm kur të bëhet bashkë elementi mjekësor dhe elementi i sigurisë, atëherë do të jetë i pjekur projekti për t’u diskutuar ”.

Fevziu: Personalisht jeni në favor të këtij projekti?

LLeshaj: Unë nuk mund të shprehem as në favor as në disfavor të një projekti të paartikuluar.

Fevziu: A e kontrollon dot policia e shtetit?

Lleshaj: Sigurisht e kontrollon, sepse derisa kontrollon dhe  jep garanci për kontrollin e përhapjes ilegale përhapjen legale e ka të thjeshtë./Opinion.al

 

Pas