Aktualitet

Kalifati, front të ri lufte në Ballkan?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 01/12/15 |
b.f

Shërbimet sekrete kroate japin alarmin në vend për sa i përket terrorizmit. Një mesazh I orëve të fundit i shëprndarë në internet në rrjetet e propagamdës së terrroristëve flet për një deklaratë lufte.

Nëse është e sigurtë se një nga terrrositët që organizuan dhe morën pjesë në sulmet e 13 nëntorit në Paris ka kaluar nëpër vendet e Ballkanit që zakonisht përshkohet nga emigrantët, sipas shërbimeve secrete kroatet, të paktën dy të tjerë nga ata që godutën në zemër kryeqytetin francez kanë bërë të njëjtën rrugë.
“Jo Jutarni List”, shkruan se këto të dhëna dolën në dritë gjatë një hetimi për radikalizmin islamik në rajonin ish-jugosllav duke cituar burime anonime të shërbimeve sekrete në vend.
Për më tepër shërbimet secrete kroate kanë zbuluar një bazë gjithnëj e një zgjerim të islamit radikal në zona si Bosnje Hercegovinë, Mali i Zi, Maqedoni dhe Shqipëri.
Madje në një mesazh të fundit të terroristëve në faqet e internetit që përdorin për propagandën e tyre të xhihadit kanë publikuar një deklaratë lufte. Autoritetet kroate nuk kanë dashur të japin detaje për përmbajtjen e kësaj deklarate. /abcnews/

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas