-U tha në Opinion

Ka probleme personale me Kurtin? Flet Grenell


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:13 - 02/03/22 |
Opi Nion

Richard Grenell foli në emisionin “Opinion” për qëndrimet që ai ka mabjtur ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Grenell tha se nuk ka mbajtur asnjëherë qëndrim personal ndaj Kurtit, por vetëm për politikat e tij në Kosovë. Për Grenell, refuzimi i gazsjellësit amerikan nga qeveria Kurti, është një problem.

“Ju sfidoj te gjeni sikur një shembull ku une personalisht kam folur per Kurtin. Gjithmone kam folur per potitikat amerikane. Kur lidhem një marrëveshje ekonomike mes Serbise dhe Kosoves, dhe meqe ra fjala dua te komplimentoj administraten Biden qe e ka perqafuar ate marreveshje. Se tani do ta zbatojne ata kete marreveshje. Ju sfidoj te gjeni sikur një shembull ku une personalisht kam folur per Kurtin. Gjithmone kam folur per potitikat amerikane. Kur lidhem një marrëveshje ekonomike mes Serbise dhe Kosoves, dhe meqe ra fjala dua te komplimentoj administraten Bajden qe e ka perqafuar ate marreveshje. Se tani do ta zbatojne ata kete marreveshje.  Nuk jam i sigurt se populli do te mbështeste refuzimin e gazsjellësit te pastër.  Kjo s’do mend. Në mënyrë thelbësore, refuzimi i një ideje amerikane  për energji te paster, është shumë problem. Nuk mendoj se ka shume raste kur Kurti shtyn para politika për te cilat qeveria amerikane mund te jete dakord. Ai sikur po kthen pas shume progres qe eshte bere . Sigurisht, kush do pronesi te qeverise dhe Kurti kete pozicion po mban.”

Pas