Bota

Johnson: Nëse është e nevojshme do të bashkëpunojmë me talebanët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:42 - 21/08/21 |
Opi Nion

Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha se Britania e Madhe do të bashkëpunojë me Talebanët nëse është e nevojshme.

Johnson gjithashtu mbrojti Ministrin e Jashtëm Dominic Rabb, i cili është kritikuar për trajtimin e situatës në Afganistan dhe tha se “absolutisht” i beson atij.

“Ajo për të cilën dua t’i bind njerëzit është se përpjekjet tona politike dhe diplomatike për të gjetur një zgjidhje për Afganistanin, nëse është e nevojshme me Talebanët, do të vazhdojnë”, tha Johnson për mediat.

Qeveria britanike tha se kishte evakuuar 1,615 njerëz që nga e shtuna e kaluar kryeministri tha gjithashtu se situata në aeroportin e Kabulit është “përmirësuar”.

Talebanët prej një jave kanë marr kontrollin e shtetit afgan pas një periudhë njëvjeçare të udhëheqjes së këtij vendin nga shtetet perëndimore.

Klan News

Pas