Bota

Joe Biden emëron drejtorin e ri të CIA-s, kush është Burns veterani i DASH


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:02 - 11/01/21 |
Semiljana Azizi

Në një deklaratë të hënën, ekipi i tranzicionit i zotit Biden tha se zoti Burns është një veteran i Departamentit të Shtetit që ka shërbyer atje për 33 vjet, si për presidentë republikanë ashtu edhe demokratë.

Zoti Burns i ngjiti shkallët e karrierës përmes trupit diplomatik dhe shërbeu si ambasador në Jordani nën ish–Presidentin Bill Clinton dhe ambasador në Rusi nën ish-Presidentin, George W. Bush. Diplomati 64-vjeçar u emërua nënsekretar i shtetit në vitin 2011 nga Presidenti Barack Obama para se të dilte në pension në 2014, për të drejtuar Fondacionin Carnegie për Paqe Ndërkombëtare.

Në një deklaratë, Presidenti i zgjedhur Biden tha se me përvojën e tij dypartiake, zoti Burns do të sjellë një qasje dhe perspektivë “apolitike” për zbulimim, që do ta mbajë Amerikën të sigurt.

“Populli amerikan do të jetë i sigurt me të si drejtori ynë i ardhshëm i CIA-s,” tha zotit Biden.

Ambasadori Burns ka marrë tre Çmime presidenciale për Shërbim të Shquar dhe nderimet më të larta civile nga Pentagoni dhe komuniteti i zbulimit amerikan. Ai është diplomuar për histori në Universitetin LaSalle në Filadelfia dhe ka marrë një master dhe doktoraturë për marrëdhëniet ndërkombëtare nga Universiteti i Oksfordi. /VOA/

Pas