Aktualitet

Jetojnë në një banesë të regjistruar si dyqan, denoncon familja në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:10 - 18/03/21 |
Opi Nion

Me 7 të papunë duke jetuar në një banesë e cila është regjistruar si dyqan, teksa kanë për të paguar çdo muaj një faturë të shtrenjtë dritash. Kjo është situata e një familjeje në qarkun e Tiranës.

Pas dëmtimeve të rënda që la pas tërmeti, pamundësive ekstreme ekonomike, kësaj familjeje i duhet të paguajë papërgjegjshmërine e institucioneve.

Banesa prej 30 metrash , prej 6 vitesh, është regjistruar pa të drejtë si dyqan, në një kohë kur jeton një familje.

Me 7 të papunë, për të fituar të drejtën e saj , zonjës së familjes i kanë kërkuar ryshfet prej 80.000 lekësh të reja, në të kundërt, do vazhdojë të shlyejë një detyrim që nuk i takon.

Të gjendur para fatkeqësisë , kjo familje duhet të shlyejë një borxh prej 250.000 të reja për tre vitet e ardhshme.

Denoncimi është bërë publik nëpërmjet Partisë Demokratike, teksa në familje ka qenë dhe kandidatja për deputete Grida Duma./Opinion.al

Pas