Kryesore

“Javën e ardhshme KE paraqet kornizat e negociatave për Shqipërinë”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:13 - 03/06/20 |
Opi Nion

Ana Pisoneri , Zëdhënësja e Bashkimit Europian, ka deklaruar se javën e ardhshme do të jetë data kur KE dhe komisioneri për zgjerimin Varhelyi do të paraqesin strukturën apo kornizat e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Këshillin Europian.

Zëdhënësja e BE thotë se këtë të diel paraqiten kornizat e negociatave në të cilat do të punohet.

”Përfaqësuesi OliverVarhelyi tha sot se KE do të paraqesë kornizat e bisedimeve për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në Këshillin Europian në qershor, me shpresë javën e ardhshme.”- shkruan Pisoneri.

Ndërkohë, ka reaguar edhe Drejtoresha e BE për Ballkanin dhe shefja e ONM, Genoveva Ruiz Calavera e cila ka thënë se po punohet për detajet e fundit.

Po me të vërtetë, ne jemi duke punuar në detajet e fundit të këtyre dokumenteve të rëndësishme që përcaktojnë kornizën në të cilën do të zhvillohen negociatat për Shqipërinë dheMaqedoninë e Veriut për pranimin në Bashkimin Evropian.- shkruan Calavera./ Opinion.al

Pas