Bota

Jahte të mëdhenj dhe vila luksoze, Italia “ngrin” pasuritë e manjatëve rusë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 05/03/22 |
Opi Nion

Dy megajahte dhe prona të ndryshme, duke përfshirë një vilë të shekullit të shtatëmbëdhjetë, e vendosur midis Sardenjës, Ligurisë, Lombardisë dhe Toskanës, me një vlerë totale prej 143 milionë euro.

Këto janë pasuritë në Itali të oligarkëve rusë që i nënshtrohen “ngrirjes” për shkak të sanksioneve të vendosura nga BE.

Aseti më i vlefshëm është “Lady M”, një varkë ëndrrash 65 metra e oligarkut rus Alexei Mordashov (president i Severgroup) e ankoruar në portin e Imperia, që kap vlerën e 65 milionë eurove. Nga ana tjetër, mega jahti Lena i manjatit rus të energjisë dhe infrastrukturës Gennady Timchenko, miku i vjetër i Putinit, i nënshtruar ‘sekuestrimit’ në portin e Sanremos, vlerësohet në 50 milionë euro. Sa i përket pronave që i nënshtrohen ‘ngrirjes’, pjesën e luanit e ka mega-vila në Costa Smeralda (Gjiri i Pevero, në Arzachena), në pronësi të manjatit të çelikut Alisher Usmanov, një nga oligarkët e preferuar të Putinit: vlen 17. milionë euro. Më pas për sa i përket vlerës (rreth 8 milionë euro) janë pronat ende luksoze në provincën e Komos në pronësi të spikerit Vladimir Roudolfovich Soloviev, i konsideruar si udhëheqës i propagandës së Putinit. “Villa Lazzareschi” e shekullit të shtatëmbëdhjetë, në kodrat e Capannori, në provincën e Luça, vlerësohet të jetë më pak se gjysma (rreth 3 milionë euro) nga anëtari i Dumës, Oleg Savchenko./Opinion.al

 

Pas