-Jetë dhe Stil

Ja si mund të kuroni hematomat brenda pak ditëve


               Publikuar në : 18:54 - 01/02/19 |
el ida

Aksidentet e vogla janë pjesë të përditshmërisë, sidomos kur jetojmë me vrull. Na ndodh shpesh të përplasemi me mobilje të ndryshme apo me derën e makinës, ose me njerëz të tjerë. Po kaq shpesh këto aksidente të vogla lënë shenjë në lëkurën tonë që zgjat me ditë. Për ata persona me lëkurë të ndjeshme, është e pamundur madje ta shohin ndonjëherë lëkurën e tyre të pamavijosur.

Natyrisht, dëmtime të tilla do të marrin kohën e vet dhe nuk mund t’i zhdukim me magji. Make up-i ndihmon po kjo do të quhej hile pasi nuk do të zhdukë vërtetë shenjat e mavijosura. Mengjithatë ka disa mënyra të cilat iu ndihmojnë ju të përshpejtoni procesin:

  1. Mish i pagatuar

Mund të duket e çuditshme po vendosja e mishit të pagatuar mbi hematoma do ta reduktonte atë gradualisht. Mund ta provoni ne ‘aksidentin’ e rradhës dhe do ta shihni sa efektive është!

  1. Akull

Akulli apo ushqimet e ftohta janë zakonisht zgjidhja më e shpejtë. Nuk besoj se ka njeri që nuk e di këtë. Por me akullin duhet bërë kujdes. Nuk duhet të vihet kurrësesi në kontakt të drejtpërdrejtë me plagën. Gjithmonë duhet të mbështillet me napë apo një copë tjetër më përpara.

  1. Uthull molle

Me siguri po vrisni mendjen se si do të ndihmonte uthulla e mollës në redutimin e hematomave. Por ky produkt është I dobishëm jo vetëm në kurimin e shpejtë të mavijosjeve por edhe te rënia e flokëve, zverdhja e thonjve e pastrimi i shtëpisë. Aplikoni uthull molle mbi hematoma me ndihmën e një tampon. Do të zhdukë shpejt mavijosjen dhe do të ndihmojë në qarkullimin e gjakut.

  1. Lëng limoni dhe kripë

Lëngu I limoni ka në përmbajtjen e tij acid citrik i cili venit njollat e lëkurës. I kombinuar me kripë të jodizuar, efekti i tij është akoma më I madh. Mjafton lëngu i një limoni të shtrydhy me dy lugë çaji kripë. Masazhoni hematomën me miksin dhe lëreni të veprojë për 30 minuta./E.L

Pas