Bota

Izraeli njofton krijimin e qytetit të ri në kufirin e Gazës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:57 - 08/11/20 |
Opi Nion

Kabineti qeveritar izraelit ka miratuar sot një plan për ndërtimin e një qyteti të ri në kufijtë e Gazës.

“Ky është një lajm i madh për Izraelin dhe për komunitetin në zonën përrreth Rripit të Gazës”, tha Kryeministri Benyamin Netanyahu.

Qyteti që për momentin sipas medieve ka emrin e përkohshëm Hanun do të shtrihet në jug të qytetit Sderot, jo shumë larg nga Saad.

Kujtojmë që zona e Gazës ka qenë vazhdimisht objekt i konflikteve të hershme mes Izraelit dhe Palestinës dhe është zona e tretë në botë për nga densiteti i popullatës./Opinion.al

 

Pas