Bota

Izolim për të pavaksinuarit, Austria përgatit një plan të ri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:54 - 23/10/21 |
Opi Nion

Pas lejes së gjelbër, është koha për bllokime selektive: shpallja e një plani izolimi të kufizuar vetëm për të pavaksinuarit në rast të pikut të ri të infeksioneve Covid-19 vjen nga Austria.

“Ne po shkojmë drejt një pandemie të pavaksinuar, duke pasur parasysh se shumica e pacientëve të terapisë intensive nuk janë të vaksinuar”, paralajmëroi kancelari i ri Alexander Schallenberg.

Megjithatë, një linjë e ashpër për të pavaksinuarit do të fillojë vetëm kur të arrihet pragu i 500 shtretërve të zënë në kujdesin intensiv (25% e atyre të disponueshme), krahasuar me 224 që janë aktualisht. Në atë pikë, ata që nuk janë imunizuar nuk do të të jetë në gjendje të hyjë në bare, restorante, ngjarje kulturore dhe madje edhe objekte sportive dhe rekreative. Me 600 të shtruar në spital, të pavaksinuarit nuk do të jenë më në gjendje të dalin nga shtëpia, përveçse për të shkuar në punë ose për arsye të njohura të domosdoshmërisë. “Nuk lejohet që sistemi shëndetësor të mbingarkohet nga të pavendosurit dhe ata që duan të presin”, paralajmëroi kancelari austriak, duke theksuar se “të pavaksinuarit duhet ta kenë të qartë se nuk janë përgjegjës vetëm për shëndetin e tyre, por edhe të të tjerëve”.

Njoftimi i planit të Vjenës vjen ndërkohë që vendi është ende në nivelin e parë nga pesë nivelet e parashikuara të alarmit, më pak seriozi. Por në javën e fundit infeksionet janë shtuar dhe nga 1 nëntori do të nisë edhe në Austri leja e detyrueshme e gjelbër për të hyrë në vendin e punës./Opinion.al

 

 

Pas