Aktualitet

Izmira Ulqinaku: Falë reformës Rama-Nikolla, po mbyllen degët e mësuesisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:20 - 15/10/18 |
el ida

Deputetja Izmira Ulqinaku nga  selia e PD Shkoder ka uruar të gjithë studentët për një vit të mbarë akademik.

Ajo ka theksuar krizën në të cilën ndodhet arsimi, duke bërë shkaktar për këtë reformën në arsim nga kryeministri Rama dhe ministria Nikolli. Sipas saj po mbyllen dalëngadalë degët e mësuesisë në të gjitha universitetet në vend dhe vendi po braktiset.

“Sot arsimi i lartë në Shqipëri po përjeton krizën e tij më të rëndë. Falë reformës Rama-Nikolla në arsimin e lartë, po mbyllen dalëngadalë degët e mësuesisë në të gjitha universitetet në vend, ndërkohë që braktisja e vendit është faktori tjetër i madh që po shkakton mbylljen e dhjtera degëve universitare në mbarë vendin.”

“Asnjëherë më parë në këtë vend nuk ka pasur një numër kaq të ulët maturantësh aplikuesa për shkollën e lartë, asnjëherë më parë nuk janë regjistruar një ikje prej më shumë se 130 mijë fëmijësh nga sistemi shkollor, gjë që është reflektuar edhe në numrin e pakët të studentëve në universitete. Kjo situatë është një prej qëllimeve të qarta të kësaj qeverisjeje, pasi duke mbajtur rininë të paarsimuar, duke larguar më të mirët, e kanë më të thjeshtë të vazhdojnë të bashkëqeverisin me krimin .” – shtoi Izmira Ulqinjaku.

Fjala e deputetes:

Partia Demokratike e Shkodrës, me rastin e fillimit të Vitit të ri akademik 2018-2019, uron të gjithë studentët dhe pedagogët në universitetet e gjithë vendit për një vit të mbarë dhe të susksesshëm.

E në veçanti i urojmë një vit të mbarë Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi”, si prej qendrave arsimore më të rëndësishme, dhe si universiteti i mbarë Veriut. Sot, kur auditorët e universiteteve kanë hapur dyert për fillimin e vitit të ri akademik duhej të kishim vetëm një urim,sepse arsimi dhe investimi në dije duhet të na bashkojë të gjithëve, por duke parëse në ç’shkallë e ka degraduar arsimin e lartë kjo qeveri, edhe në një ditë si kjo nuk mund të heshtësh.

Sot arsimi i lartë në Shqipëri po përjeton krizën e tij më të rëndë. Falë reformës Rama-Nikolla në arsimin e lartë, po mbyllen dalëngadalë degët e mësuesisë në të gjitha universitetet në vend, ndërkohë që braktisja e vendit është faktori tjetër i madh që po shkakton mbylljen e dhjtera degëve universitare në mbarë vendin.

Asnjëherë më parë në këtë vend nuk ka pasur një numër kaq të ulët maturantësh aplikuesa për shkollën e lartë, asnjëherë më parë nuk janë regjistruar një ikje prej më shumë se 130 mijë fëmijësh nga sistemi shkollor, gjë që është reflektuar edhe në numrin e pakët të studentëve në universitete. Kjo situatë ështënjë prej qëllimeve të qarta të kësaj qeverisjeje, pasi duke mbajtur rininë të paarsimuar, duke larguar më të mirët, e kanë më të thjeshtë të vazhdojnë të bashkëqeverisin me krimin .

Për Partinë Demokratike, arsimi cilësor është prioritet i të gjitha prioriteteve, sikontributi më madhor për rininë dhe të ardhmen! Gjej rastin që në emrin tim dhe të Partisë Demokratike, dega Shkodër të shpreh ngushëlllimet për ndarjen e parakohshme nga jeta një ditë më parë të zv.rektorit tëUniversitetit të Shkodrës, prof. Ilir Bërhanit.

Pas