Bota

Italia miraton aplikimin e dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:44 - 09/10/21 |
Opi Nion

Autoritetet shëndetësore në Itali kanë miratuar aplikimin e dozës së tretë të vaksinave kundër Covid-19.

Kjo dozë do të jetë për persona mbi 60 vjeç dhe për njerëzit me imunitete të dobët të të gjitha moshave.

Sipas informacioneve të shpërndara në rrugë zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë italiane, doza e tretë do të kryhet vetëm 6 muaj pas përmbylljes së ciklit të vaksinimit, ndërsa kushtet për të marrë këtë përforcues janë:

  • sëmundjet e frymëmarrjes fibroza pulmonare idiopatike
  •  sëmundjet e frymëmarrjes që kërkojnë terapi me oksigjen
  •  sëmundjet kardiovaskulare
  •  ato neurologjike, skleroza amiotrofike anësore
  • dhe sëmundje të tjera.

Teksa merret ky vendim ende 8.4 milionë italianë nuk kanë marrë akoma dozën e parë të vaksinës kundër Covid.

Pas