Bota

Italia: Miliona njerëz mund të vdesin nga uria për shkak të krizës ushqimoreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:13 - 08/06/22 |
Opi Nion

Italia ka paralajmëruar se miliona njerëz mund të vdesin nga uria nëse Rusia nuk zhbllokon portet e Ukrainës në Detin e Zi.

“Bllokimi i eksporteve të drithërave do të thotë të mbash peng dhe të dënosh me vdekje miliona fëmijë, gra dhe burra,” tha ministri i Jashtëm Luigi Di Maio – pas një takimi që përfshinte vende të tjera të Mesdheut dhe Organizatën e OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë.

Di Maio shtoi se javët e ardhshme do të jenë vendimtare. Sipas BBC, fjalët e tij janë pasqyrimi i fundit i shqetësimit ndërkombëtar të shkaktuar nga mungesa e eksportimit të ushqimeve me normën normale nga ana e Ukrainës. Ukraina është një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të grurit.

Nga ana e saj, Rusia mohon se pushtimi i saj po shkakton një krizë globale ushqimore. Ministri i Jashtëm i saj, Sergei Lavrov, thotë se tani përgjegjësia është e Ukrainës për të zhbllokuar ujërat përreth porteve të saj për të lejuar anijet të lundrojnë të sigurta.

Pas