Aktualitet

Italia hap rreth 70 mijë vende pune, në listën e përfituesve edhe shqiptarët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:13 - 16/01/22 |
Opi Nion

Ministria e Brendshme italiane i ka dhënë dritën jeshile hyrjes së 69700 punëtorëve të huaj në Itali.

Në një njoftim për mediat MPB-ja italiane bën të ditur vendimin e marrë për kuotën maksimale për punëtorët e huaj, i cili ishte miratuar më 21 dhjetor 2021, dhe që do të publikohet më 17 Janar në Fletoren Zyrtare.

Ministria thekson se kuota maksimale për vitin 2022 është 69,700 leje pune. “42 mijë vende u dedikohen punonjësve sezonalë, ndërsa pjesa tjetër punonjësve jo sezonalë dhe të vetëpunësuarve”, thuhet në njoftim.

Shënohet kështu një rritje e ndjeshme e numrit të punëtorëve të huaj krahasuar me vitin 2020, kur u lejuan të hynin pak më shumë se 30,000 punëtore nga vendet që nuk bëjnë pjesë në BE.

Pjesa më e madhe do të jenë punëtorë sezonalë: 42,000 është numri i pranimeve, nga këto, 14,000 vende pune do të jenë në sektorin e bujqësisë. Punëtorët sezonalë lejohen nga vendet e mëposhtme:

Shqipëria

Algjeria

Bangladeshi

Kosova

Bosnje-Hercegovinë

Shpëtimtari

Etiopia

Gambia

Gana

Guatemala

Indi

Bregu i Fildishtë

Japonia

Mali

Mauritius

Moldavia

Mali i Zi

Maroku

Nigeri

Nigeria

Maqedonia e Veriut

Pakistani

Filipinet

Republika e Koresë

Senegali

Serbia

Shri Lanka

Sudani

Tunizia

Ukrainë

Aplikimet do të hapen nga data 1 shkurt, ora 9:00.

 

Pas