Bota

Irani dhe Turqia kërkojnë masa të përbashkëta kundër Izraelit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:08 - 16/05/21 |
Opi Nion

Veprime konkrete nga bashkësia ndërkombëtare kundër sulmeve izraelite në Gaza u nxitën sot nga Presidenti iranian Hassan Rohani dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan gjatë një bisede telefonike.

“T’i jepet fund menjëherë sulmeve të egra dhe vrasjeve të palestinezëve të shtypur dhe të pambrojtur” u kërkua nga Rohani, sipas agjencisë së lajmeve Irna.

“Irani dhe Turqia, në rolin e tyre si vende të rëndësishme dhe me ndikim në rajon, duhet të bashkohen dhe të punojnë përmes organizatave ndërkombëtare për t’u marrë me mizoritë sioniste”, shtoi presidenti iranian.

Nga ana e tij, Erdogan, gjithmonë i cituar nga IRNA, i bëri thirrje botës islamike që të bashkohet dhe të nxisë bashkësinë ndërkombëtare të miratojë masa “të forta dhe parandaluese” për të ndaluar “sulmet dhe masakrat izraelite”./Opinion.al

Pas