Bota

Inteligjenca ushtarake e Ukrainës: Putin shtyu pushtimin tre herëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:44 - 19/12/22 |
Opi Nion

Presidenti rus Vladimir Putin ka shtyrë tre herë pushtimin e Ukrainës, i cili u zhvillua më 24 shkurt. Kjo është dekalruar nga Vadym Skibitskyi, një anëtar i inteligjencës ushtarake të Ukrainës.

Sipas tij, Shtabi i Përgjithshëm rus kishte bërë një llogaritje të gabuar, pasi forcat e armatosura ruse ishin pajisur me furnizime me ushqime, municione dhe karburant për vetëm për 3 ditë.

“Para pushtimit, Putin u konsultua gjerësisht me shefin e shtabit, Valery Gerasimov , dhe ministrin e mbrojtjes, Sergei Shoigu , dhe e shtyu ofensivën tre herë, më së fundi në mes të shkurtit, shkroi Skibitskyi në faqen e internetit të inteligjencës ushtarake. Atëherë ishin shërbimet ruse të FSB-së, që e shtynë Gerasimovin të pushtonte. Rusët ishin të sigurt se kishin bërë përgatitje të mjaftueshme, sepse kishin investuar burime të mëdha në të. Sidoqoftë, Shtabi i Përgjithshëm rus kishte bërë një llogaritje të gabuar serioze, aq sa forcat e armatosura ruse ishin pajisur me furnizime me ushqime, municione dhe benzinë për vetëm për 3 ditë.”, shprehet Skibitskyi.

Pas