Aktualitet

Integrimi, Ministrja e Austrisë-BE-së: Jepni sinjal të qartë për Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:34 - 26/12/21 |
Opi Nion

Ministrja e Austrisë për Evropën, Karoline Edtstadler në një intervistë të dhënë për gazetën austriake, Salzburger Nachrichten, ka deklaruar se një nga prioritetet e presidencës franceze, e cila merr presidencën e BE-së në 1 janar do të duhet të jetë edhe ajo e politikës së zgjerimit të Bashkimit Evropian. Ndër tjera ajo ka diskutuar dhe për çështjen e Integrimit të Ballkanit Perëndimor.

Edtstadler thekson se BE duhet t’i japë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut një sinjal të qartë politik për integrimin në BE. Ajo vuri në dukje se nën qeverisjen e kancelarit Karl Nehammer fokusi i Austrisë do të jetë në politikën e emigracionit dhe zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor.

Duke iu referuar një vendimi unanim të marrë nga vendet e Bashkimit Evropian në mesin e dhjetorit, Edtstadler shprehet se ky vendim nuk duhet nënvlerësuar nga pikëpamja simbolike.
Ministrja e Austrisë thekson gjithashtu se vendet e Ballkanit Perëndimor kanë nevojë për një sinjal të qartë politik.

“Negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë janë në prag të nisjes së tyre. Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë nevojë për një sinjal politik, se ne ndodhemi në planifikimin e të ardhmes së Bashkimit Evropian’, thekson ministrja Edtstadler./Opinion.al

Pas