Te Fundit

Inskenoi vdekjen në Pukë/Pecorelli: Jam i gatshëm të bëj burg në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:01 - 12/11/21 |
Opi Nion

Davide Pecorelli, i cili inskenoi vdekjen e tij në Pukë, ka dhënë një intervistë për mediat italiane. Ai është shprehur se dëshiron të kthehet në Shqipëri dhe ta vuaj dënimin në një burg shqiptar.

Ndër të tjera, Pecorelli ka thënë se i ka kërkuar falje shqiptarëve, duke pranuar se ka bërë disa gabime pas mbërritjes në Tiranë, në muajin janar.

Jam i gatshëm të përfundoj pas hekurave në Shqipëri, dua të kthehem, aty kam lënë miq dhe vende që dua. Nëse dënimi është i drejtë, unë do të paguaj për atë që kam bërë”,-theksoi Pecorelli.

Pjesë nga intervista:

Megjithatë, zgjedhja jote ishte e guximshme…

Pecorelli: Po, meqë ra fjala, tashmë i kam kërkuar falje të gjithëve në Shqipëri, përfshirë kryetarin e bashkisë Pukë dhe në çdo rast të gjithë komunitetit. Fatkeqësisht kam bërë disa gabime: siç dihet tashmë kur mbërrita në Tiranë në janar, po kaloja një moment shumë të vështirë në jetën time. U përpoqa të bëja vetëvrasje dhe ai prifti që takova rastësisht më shpëtoi. Atëherë ju e dini historinë, periudha në bashkësinë e priftërinjve në Medjugorje ishte thelbësore: Unë do t’u jem mirënjohës atyre përgjithmonë.

Por a është vërtet e sigurt të kthehesh dhe të rrezikosh burgun?

E kuptoj që është një zgjedhje e rëndësishme – vijon ai – por nëse kjo më jep mundësinë të jem qytetar i lirë edhe në Shqipëri, atëherë jam gati për çdo gjë”.

Keni folur me miqtë e Vlorës në telefon?

Dëgjohemi shpesh me njëri-tjetrin. Në fillim ata nuk kishin besim, pasi kishin dyshime për identitetin tim të vërtetë, pastaj çdo herë ripërsëritnin ftesën për t’u rikthyer dhe për t’i takuar”.

Si ishte rikthimi në jetën e përditshme?

Po shpenzoj shumë kohë me familjen, me 4 fëmijët e mi. Sapo të mbaroj rregullimin e kaq shumë gjërave edhe në frontin e punës, do të përpiqem t’i rikthehem jetës së përditshme”.

E konfirmoni që nuk do të jeni më sipërmarrës në Itali?

Po, siç e kam theksuar disa herë: në këtë drejtim synimi im është të themeloj një shoqatë për të mbështetur ata që, si në rastin tim, po përballen me krizë për shkak të punës”.

Por a e gjetët thesarin apo jo?

Mund të ritheksoj vetëm se kam parë dy arkat me monedhat e arit të gjetura në Montecristo dhe në çdo rast kam njoftuar hetuesit për vendin e zbulimit…”./Opinion.al

Pas