Bota

“Indinjatë dhe turp”, Papa Françesku u kërkon falje indigjenëve në KanadaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:08 - 26/07/22 |
Opi Nion

Në fjalimin e tij të parë publik në Kanada, Papa Françesku, u ka kërkuar falje të mbijetuarve të shkollave rezidenciale indigjene,  që Kisha nuk e ka realizuar si duhet rolin e saj, duke lejuar asimilimin e fëmijëve indigjenë në shkollat kanadeze.

“Më vjen shumë keq”, tha Papa në një ish-shkollë rezidenciale në Maskëacis, pranë Edmontonit.

Ai tha se falja e tij është hapi i parë dhe se duhet të ndodhë një “hetim serioz” për abuzimet për të nxitur shërimin.

Shkollat ​​e financuara nga qeveria ishin pjesë e një politike që synonte të shkatërronte kulturat dhe gjuhët indigjene.

Ndjesa e papës u prit me duartrokitje nga të mbijetuarit të pranishëm në aktivitet, disa prej të cilëve udhëtuan nga larg për të dëgjuar fjalimin e Papës.

Papa Françesku shprehu “dhimbje, indinjatë dhe turp” për veprimet e shumë anëtarëve të Kishës Katolike Romake, të cilët drejtonin dhe drejtonin shumicën e shkollave rezidenciale në Kanada.

Papa 85-vjeçar e quajti sistemin e shkollave një “gabim katastrofik” dhe kërkoi falje “për të keqen e kryer nga kaq shumë të krishterë” kundër popujve indigjenë.

Përpara fjalëve të tij, Papa u takua privatisht me udhëheqësit në kishën lokale dhe drejtoi një lutje të heshtur në Varrezat e Kombit Ermineskin Cree, ku ka varre të shënuara dhe me gjasë të pashënuara, të studentëve të shkollave rezidenciale.

Pas