Rajoni

Incident në Egje, anija greke ndahet në gjysmë (FOTO)


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:36 - 27/10/20 |
Opi Nion

Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të Pireut këtë mëngjes.

Nga goditja me anijen tregtare “Maersk Launceston” që mbante flamurin e Portugalisë, anija greke “Kallisto” pësoi dëme të mëdha materiale. Mediat greke shkruajnë se anija ushtarake greke është ndarë në gjysmë dhe një pjesë e saj është e zhytur në ujë.

Raportohet se në bordin e anijes së Marinës “Kallisto” ishin 27 persona. Të paktën dy persona u plagosën lehtë dhe u transportuan me ambulancë në Spitalin Detar të Athinës. 25 anëtarët e tjerë të ekuipazhit u evakuuan dhe u transferuan në një anije tjetër të Marinës.

Operacioni për nxjerrjen e “Kallisto” nisi pak më parë. Sipas informacionit të deritanishëm, “Kallisto” e gjatë 57 metra kishte lundruar nga porti i Salamis, kur ndodhi aksidenti.

Autoritetet po vijojnë hetimet për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit./ Opinion.al

Pas