Aktualitet

Inceneratorët/ ‘Erdhën dy djem, më thanë firmos”,90-vjeçarja tregon si u mashtruaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:10 - 04/07/22 |
Opi Nion

Nuk e dinte që ishte ‘milionere’, por në emër të saj kryeheshin veprime me miliona euro.

Historia e 90-vjeçares Haxhire Gurakuqi është në kufijtë e të pabesueshmes dhe njëherazi tregon se deri ku ka arritur afera e shekullit e inceneratorëve.

Në emër të çiftit të të moshuarve Thanas Çani dhe Haxhire Gurakuqi janë kryer veprime me miliona euro dhe janë faturuar të ardhura nga inceneratorët në vlerën 5 mln euro.

Por e moshuara nuk di asgjë për këto.

Në një intervistë ekskluzive për Syri Tv, ajo tregon se jeton në azil pasi nuk ka shtëpi.

Ajo rrëfen se dy djem i kanë shkuar në azil, ku edhe jeton që prej dëmtimit të banesës nga tërmeti dhe i janë prezantuar si zyrtarë të Prokurorisë.

Ata i kanë dhënë disa dokumente për të firmosur, në këmbim të lirimit të kursimeve të saj prej 600 mijë lekësh të vjetra në bankë të cilat i ishin bllokuar.

Këtu duket se fillon skema e mashtrimit ndaj të moshuarës. Paratë, nuk dihet ku kanë shkuar.

“Më vijnë dy djem këtu, më thanë jemi të prokurorisë, kemi ardhur për punën e atyre lekëve që të kanë bllokuar. Më dhanë dokumente për të firmosur, i besova se thanë jemi të prokurorisë. Më thanë që do kisha mundësi të merrja paratë e mia.

Drejtori më bëri një shenjë, po unë e kuptova vonë. Ma bëri me dorë, që mos e firmos. Por unë e kisha firmosur. Ishin dy persona. Kam dyshime tani. Marrin pasaportat, japin lekët dhe marrin pasaportat. 

E gjitha që më kanë bërë, është mashtrim, hajdutët. Pasi firmosa, as kursimet e mia nuk i mora dot. Zoti të marrë hak, jam në hallin tim”, thotë ajo për Syri Tv.

Pas