InstaBIZ

Ilva Tare largohet nga ekrani, zhvendoset në SHBA: Nis një kapitull të ri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:52 - 15/06/21 |
Opi Nion

Ditën e djeshme gazetarja Ilva Tare ka mbyllur emisionin “Ilva Now” në Euronews Albania, teksa ka ndarë me të gjithë teleshikues një tjetër lajm të madh.

Ajo bëri një koment të shkurtër dhe një rrëfim ndjekësve të saj dhe publikut prej 25 vitesh. Ilva Tare ka treguar se në sezonin e ri televiziv nuk do ta transmetoj më emisionin e saj, teksa sëbashku me bashkëshortin dhe dy fëmijet  do të largohet në SHBA.

Në këto 25 vite kam pasur privilegjin që ekranin ta quaja shtëpinë time.

Ju keni qenë aleati im në përballjet e vështira me realitetin dhe mentalitetin. Publiku ka qenë edhe kritiku dhe vlerësuesi im më i mirë. Veçanërisht, vajza të reja që sot janë nëna që kanë dashur të japin lajme dhe të kishin zërin dhe forcën time në publik. Edhe nëna e baballarë që projektonin tek unë dëshirën për të qenë përcjellësja e zërit të tyre. I falenderoj për çdo inkurajim që më ka motivuar përballë pengesave dhe nuk kanë qenë të pakta.

E kam zemrën plot me mirënjohje edhe për të gjithë bashkëudhëtarët, me të cilët kemi punuar për të bërë me të mirën për një gazetari cilësore

Kam punuar dhe mësuar shumë në këto vite të mbushura me ngjarje historike, por mbi të gjitha jam përpjekur të jem në anën e drejtë të zhvillimeve dhe të së vërtetës që unë kam ditur.

Jam rritur shumë në këto tri dekada dhe e kam parë këtë vend te rritet shumë. Largohem me shpresë për vendin tonë.

Kemi kaluar shumë së bashku unë dhe ju… dhe tani është momenti që unë ta mbyll këtë kapitull, për t’i dhënë më shumë kohë familjes sime, Eduardit, Melodisë e Thomasit. Është koha të nis një kapitull të ri, në një stacion tjetër të jetës sime.

Iki e emocionuar, me urimet më të mira për të gjithë ju, ashtu siç ju më keni bekuar me urimet tuaja ne këto vite sfidues, por edhe përmbushës. Më e mira është përpara nesh.

Do të mund të më shihni sërish me emisione dhe segmente speciale herë pas here. Ilva Noë dhe ky kapitull suksesi me Euroneës Albania mbyllet, por kjo s është hera e fundit që shihemi bashkë. Faleminderit me zemër!“, ka thënë Ilv në fjalën e saj përmbyllëse gjatë emisionit.

Tare ka mbajtur postin e drejtoreshës së lajmeve në Euronews Albania, teksa i ka dhënë fund rrugëtimit të saj prej 25 vitesh, për tu shpërngulur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, së bashku me familjen e saj, politikanin Eduard Selamin dhe dy fëmijët./Opinion.al

Pas