Kryesore

Ibsen Elezi dorëzon kërkesën për të kandiduar për kreun e PD


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:26 - 22/05/21 |
Opi Nion

Ish-kryetari i PD në Kukës, Ibesn Elezi ka dorëzuar sot zyrtarisht kërkesën për të kandiduar për kreun e PD në zgjedhjet e 13 qershorit.

Grupi “Për PD” ka nxjerr dy kandidat për për sfiduar Bashën për drejtimin e PD. Ditën e djeshme dorëzoi kërkesën për të kandiduar për kreun e PD ish-zv.ministrja e Jashtme, Edit Harxhi.

Po ashtu, një ditë më parë dorëzoi kërkesën për të kandiduar për kreun e PD dhe Fatbardh Kadilli, i cili ishte një nga kritikët e parë të Bashës pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit.

Grupi “Për PD” ka kërkuar shtyrje të zgjedhjeve duke thënë se nuk ka kohë të mjaftueshme për fushatë. Ndëkrohë, Kadilli thekson se gara për kreun e PD është papabarabartë për aq kohë sa Basha hyn në zgjedhje si kryetar i PD.

”Vetëm me dorëheqjen e Bashës mund të getë garë të barabartë. Kandidatët për kryetar duhet të kenë përfaqësues në komisionin zgjedhor.”- tha Elezi.

Kandidaturat do të përzgjidhen nga kryesia e PD ditën e diel, ndërsa Komisioni Zgjedhor do të bëj përcaktimin e rregullave të brendshëm për procesin zgjedhor./Opinion.al

Pas