Bota

I vendosi embargo, por sa naftë importon Evropa nga Rusia?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:40 - 31/05/22 |
Opi Nion

Ditën e sotme u raportua se Bashkimi Evropian ka rënë dakord të bllokojë të gjitha importet e naftës ruse që mbërrijnë nga deti deri në fund të vitit.

Megjithatë, BE-ja do të vazhdojë përkohësisht të lejojë importet me tubacione, sepse Hungaria importon 65% të naftës nëpërmjet tubacioneve ruse dhe thotë se ekonomia e saj nuk mund ta përballojë goditjen nëse kjo ndalet.

Dy vende të tjera që importojnë sasi të mëdha nafte ruse me tubacion, Gjermania dhe Polonia, thonë se do të ndalojnë së bëri këtë deri në fund të këtij viti.

BE thotë se në përgjithësi, masat e reja do të ulin importet e naftës nga Rusia deri në 90%.

BBC shkruan se në Mbretërinë e Bashkuar, Rusia përbënte vetëm 8% të importeve të naftës në vitin 2020. Ndërsa pritet që Mbretëria e Bashkuar të heqë gradualisht naftën ruse deri në fund të vitit./Opinion.al

Pas