Bota

I riu bën 12 orë rrugë duke mbajtur babain në krahë për ta vaksinuar kundër Covid


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:14 - 13/01/22 |
Opi Nion

Një i ri është fotografuar nga një mjek duke mbajtur babain e tij në krahë. Fotoja e të riut u nda në rrjetet sociale pas një viti.

Në foto ju shihni Tauy-n, i cili mbajti në krahë babain e tij me aftësi të kufizuara për 12 orë, 6 në vajtje dhe 6 në kthim.

Ai ka bërë kilometra të tëra mes shpateve të thepisura dhe degëve të kurthit, për të arritur te “bluzat e bardha” me të cilët kishte kontaktuar së fundmi dhe që zakonisht iu qëndron larg.

Ai, si edhe banorë të tjetër indigjene, janë një fis i vogël që jetojnë të izoluar në pyllin e dendur tropikal të Amazonës në Brazilin Verior.

I riu mbajti për kilometra të tërë të atin, 67-vjeçar, duke sfidoi barrierat natyrore dhe kulturore dhe e imunizoi atë kundër Covid-19.

325 burra dhe gra jetojnë të shpërndarë në xhunglën e Amazonës përgjatë kufirit me Surinamin, në territore që janë të pambrojtura nga Covidi dhe që shpesh përdoren nga trafikantët e arit dhe trafikantët e lëndës drusore.

Pas mbërritjes së tij në garnizon, Tauy gjeti Dr. Jennings Simões, i cili u prek nga gjesti heroik i të riut dhe i shkrepi atij një foto.

Për gati një vit, Simões e mbajti foton në telefonin e tij dhe vetëm pak ditë më parë e shpërndau në “Instagram” si një imazh simbolik i vitit 2021./Opinion.al

Pas