Bota

I njohur për këngën “Gangsta’s Paradise”, vdes në moshën 59-vjeçare reperi i njohurBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:00 - 29/09/22 |
Opi Nion

Reperi i njohur Coolio ka ndërruar jetë në moshën 59-vjeçare në Los Angeles pasditen e së mërkurës. Lajmi është  konfirmuar nga menaxheri i tij.

Artisti, emri i vërtetë i të cilit është Artis Leon Ivey Jr, ndërroi jetë në shtëpinë e një miku, tha menaxheri i tij, Jarez Posey. Ende nuk është konfirmuar shkaku i vdekjes së reperit.

Coolio është bërë i njohur me këngën e tij të vitit 1995, Gangsta’s Paradise, për të cilën ai fitoi një Grammy për performancën më të mirë solo rap. Ky hit ishte kolona zanore e filmit të Michelle Pfeiffer “Dangerous Minds” dhe u shfaq në këngën e Stevie Wonder të vitit 1976 Pastime Paradise.

Ai u nominua për pesë Grammy të tjera gjatë një karriere që filloi në fund të viteve 1980.

Karriera e tij u ngrit me publikimin e albumit të tij debutues në vitin 1994, It Takes a Thief, në Tommy Boy Records.

Një vit më vonë, “Gangsta’s Paradise” do të bëhej një “single” numër 1. Në fillim të këtij viti, kënga arriti një miliard shikime në YouTube.

“Dua t’i falënderoj të gjithë për të gjitha vitet e dashurisë dhe për të qenë aty për mua,” tha Coolio asokohe në një video që shënon momentin historik, raportoi Billboard.

I lindur në Monessen, Pensilvani, në jug të Pittsburgh, Coolio u zhvendos në Compton, Kaliforni, ku shkoi në kolegj komunitar. Ai punoi si zjarrfikës vullnetar dhe në sigurinë e aeroportit përpara se t’i kushtohej me kohë të plotë hip-hop-it./Opinion.al

 

Pas