-Jetë dhe Stil

I mendonim dietike, por këto ushqime nuk e ulin peshën trupore


               Publikuar në : 20:13 - 14/03/19 |
xhu lia

Për shumicën e personave si linjat ashtu edhe shëndeti janë mjaft të rëndësishëm për këtë arsye nisin të kontrollojnë ushqimin dhe masën që duhet të hanë.

Por mesa duket disa nga këto ushqime për të cilët mendonim se ishin të duhur për dietën tonë, sipas studiuesve të “Times of India” nuk janë dhe aq të shëndetshme.

Kosi i ngrirë

Bëni kujdes dhe më kosin pasi ka përmbajtje të shtuar sheqeri.

Ushqimet dietike të paketuara

Këto lloj ushqimesh janë të pasur me yndyra të pashëndetshme dhe konservantë.

Smoothies

Ndonëse mendojmë se ‘smoothies’ ndihmojnë në humbjen e peshës në fakt një gotë e tillë përmban rreth 400 kalori.

Frutat e thata

Ndonëse janë shumë të këshillueshme frutat e thata kanë më shumë kalori dhe sheqer së frutat natyralë.

Çokollatat dietike me fruta të thata

Këto çokollata kanë përmbajtje të lartë ingredientësh artificial.

Pijet e gazuara dietike

Këto lloj pijesh ndikojnë në shtinim në peshë jo në rënie./Xh.K/Opinion.al/

 

 

Pas